Noc múzeí a galérií

Program: 

 15.00 – 17.30 h Výtvarná dielňa s Kristínou Rambousek Mystérium farby 

 Workshop zameraný na akvarelovú maľbu s prírodnými pigmentami vás prevedie svetom farebných prírodných pigmentov, dozviete sa ako s nimi môžete manipulovať a meniť ich farebnosť. Ale aj akým spôsobom dokážete pigment z rastliny získať a aké prírodniny sú na to vhodné. 

  15.00 – 17.30 h Keramická dielňa Hlinomália so Sofiou Jarábkovou 

 Príďte si vyskúšať jedno z najstarších remesiel, ktoré modeluje ľudstvo od samých začiatkov. Na tomto keramickom workshope, sa zoznámime s tou najzákladnejšou formou hliny obohatenou o prírodné prvky. 

  18.00 h Vedomostný kvíz s Ďurom Špeciálna verzia obľúbeného vedomostného kvízu s Jurajom Lorinczom zameraná na otázky z prostredia umenia a kultúry. 

20.30 h Salvador Dalí – Sigmund Freud POSADNUTOSŤ 

Prednáška s Annamarie Mikulovou o dvoch mužoch, ktorí sa podieľali na tvorbe intelektuálneho základu dejín 20. storočia. Čo spája objaviteľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda s katalánskym maliarom a známym excentrikom Salvadorom Dalím? Aké bolo medzi nimi puto? Čo ich spájalo a čo rozdeľovalo? Kde sa zrodila posadnutosť a ako sa prejavovala v tvorbe? Odpovede na tieto a mnohé iné otázky si spoločne pokúsime zodpovedať. 

21.00 h Fotoworkshop s Drahomírom Trsťanom workshop, ktorý vás hravou formou prevedie možnosťami nočnej fotografie, experimentu so svetlom, multiexpozície. Budeme kresliť svetlom, fotiť nočné dominanty mesta, odfotíme nočnú premávku a možno aj portrét. 

Stretnutie: pred Galériou Topoľčany 21.00 h 

 Prineste si: digitálny fotoaparát s možnosťou manuálneho režimu, statív, baterku, vreckové farebné svietidlo, laser atď. (nepovinné) 

 Ďakujeme že ste s nami už 15. rokov, vaša Galéria Topoľčany 

Emília 

Emília Vášáryová. Jej tvár poznáme z obálok novín, časopisov i filmových plagátov, a predsa o nej vieme tak málo. Viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, ale zdroje jej tvorivého úsilia pozná len pár spolupracovníkov.

Film Emília prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, spolupracovníkov, filmových a divadelných kritikov, autori pred nami skladajú pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti. V dokumente sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy, sprítomňujúce hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života. Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia, poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov. Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí

Vstup voľný 

Noc múzeí a galérií

14.00 - 16.00 Výtvarná dielna s Julianou Mrvovou - Mloky verzus salamandry. Maľba tušom a akvarelom do vlhkého papiera. Diskusia o chránených plazoch a obojživelníkoch. 

16.15 - 18.00 Večerný plenér v centre s Natáliou Šimonovou 

18.15 - 20.00 projekcia filmu Odrazy - Rok 1945 Stalinova moc ovláda Poľsko. Slávny maliar Wladyslaw Strzeminski odmietne robiť umelecké kompromisy a tak sa stane prenasledovaným, vylúčia ho z univerzity, jeho obrazy sú strhané zo stien galérií. Za pomoci niektorých svojich študentov sa rozhodne bojovať proti komunistickej strane a stáva sa symbolom umeleckého odporu proti tyranii. (ASFK) 

20.30 - prednáška s Annamarie Mikulovou - Frida Kahlo Viva La Vida - zranená i zocelená, milujúca i milovaná, vášnivá i nespútaná - veľká ikona výtvarného sveta. Lásku strieda nenávisť, život strieda smrť. Aj také je dielo Fridy Kahlo. 

 22.00 - 01.00 STEREO SHIFT, sound performance - Stereo Shift je ďalším, tentoraz "elektronickejším" projektom Viktora Wiedermanna. Svoje sety obohacuje o vizuálny sprievod, ktorý podľa jeho názoru umocňuje celý zážitok z hudobného vystúpenia.

Noc múzeí a galérií 2022

15.00 - 18.00

individuálne prehliadky výstavy - Boris Sirka How I Survived

workshopy 

 - Nikoleta Gazdová a Michael Luzsicza

- Ateliér Šťastia Veronika Toporová intuitívna maľba

18.30

Jan Jedlička: Stopy krajiny 

Prázdna paleta možností vnútorného exilu je postupne naplňovaná uhrančivými maľbami, utkanými z pestrej zmesi odtieňov hornín, sedimentov, pigmentov nachádzajúcich sa v krajine.

20.00

Nikoleta Gazdová, Michael Luzsicza a Zuzana Nulíčková Odhalenie (performancia)

21.00

Júlia Kmeťová SAMA (autorské predstavenie na tému hľadanie individuálneho uspokojenia )

22.00 - 00.00

Majkeb: electronic experience with old soul